
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 100 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Dropout Voltage | 1.7 V |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Load Regulation | 11 mV |
| Line Regulation | 8 mV |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4845
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10426
Ext.Price$0.10426
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10426 | $0.10426 |
| 10 | $0.05213 | $0.52130 |
| 50 | $0.04695 | $2.34750 |
| 100 | $0.04229 | $4.22900 |
| 500 | $0.03740 | $18.70000 |
| 1000 | $0.03308 | $33.08000 |
| 3000 | $0.03165 | $94.95000 |
| 5000 | $0.03028 | $151.40000 |
| 10000 | $0.02871 | $287.10000 |
